Drukarki fiskalne a kasy fiskalne

Drukarki fiskalne
Drukarki fiskalne

Drukarki fiskalne

 Współczesny biznes oraz handel korzysta szeroko z bardzo wielu różnorodnych urządzeń elektronicznych. Ułatwiają one realizację wielu działań, które są w wykonywaniu obowiązków niezbędne. Różnorodność w tym względzie prowadzi do sytuacji, w której odróżnienie konkretnych urządzeń elektronicznych stosowanych w biznesie i handlu może budzić pewne wątpliwości. Tym bardziej, że trendem jest obecnie nadawanie poszczególnym urządzeniom jak najbardziej wszechstronnych funkcji. Dlatego granica między rozmaitymi urządzeniami może się czasami zacierać w powszechnym odbiorze.

Przykładem mogą być tutaj kasy oraz drukarki fiskalne. Jaka jest różnica pomiędzy tymi urządzeniami? Polega ona przede wszystkim na tym, że kasy fiskalne mają funkcję „dodawania” konkretnych produktów do listy zakupów danego klienta, natomiast drukarki fiskalne drukują jedynie paragon. Dane do paragonu, który jest drukowany, oba urządzenia zdobywają w inny sposób. Z tego względu też są one wykorzystywane w nieco innych sytuacjach. Kasy fiskalne przede wszystkim znajdują zastosowanie w handlu, w tym w sklepach spożywczych i innych.

Nie można nie zauważyć, że pomiędzy oboma omawianymi urządzeniami występuje także wiele podobieństw, które sprawiają, że urządzenia te mogą być czasami mylone. Podobieństwa zaczynają się już w nazwie. Określenie „fiskalne” sprawia, że zarówno drukarki, jak i kasy, są powszechnie uważane za tożsame urządzenia, drukujące paragony fiskalne. Poza nazwą podobieństwo polega właśnie na tej podstawowej funkcji: drukowaniu paragonów. Dzięki temu, że oba wymienione urządzenia tę funkcję posiadają, mogą być z powodzeniem stosowane w biznesie, a także działalności instytucji publicznych.

Drukarki fiskalne, w odróżnieniu od kas, są najczęściej stosowane przez specjalistów odbywających wizyty domowe u klientów. Są one praktyczniejsze niż kasy w tego rodzaju zastosowaniu, ponieważ są mniejsze i mobilne.

Różnice, jak widać, są istotne, dlatego stosowanie obu rodzajów urządzeń w biznesie jest istotne.