Słodycze reklamowe w wydaniu czekoladowym – jaką mają historię?

Gadżety reklamowe
Słodycze reklamowe

Słodycze reklamowe

Czekolada reklamowa stanowi świetną alternatywę dla cukierków czy lizaków z logo marki. To jeden z najstarszych na świecie przysmaków, który powstał pomiędzy 900 a 250 rokiem przed naszą erą, a co za tym idzie – ma on ponad 3000 lat. Jak pokazały badania, Olmekowie, który zamieszkiwali Nowy Świat do jej produkcji wykorzystywali owoce kakaowca. Jej tworzeniem zajmowali się także Majowie, których cywilizacja powstała w IV wieku przed naszą erą. Znani byli oni z tego, że poddawali owoce kakaowca procesom takim, jak fermentacja, prażenie oraz mielenie. Co jeszcze warto wiedzieć na temat historii czekolady?Słodycze reklamowe, a dokładnie czekolada tworzona przez Majów, wzbogacana była przez nich o produkty takie, jak ciepła woda, mąka, miód oraz chili, które miały za zadanie nadać im odpowiedniej konsystencji oraz smaku. Powstałą w ten sposób miksturę nazywali oni xocolatl. Na jej picie pozwolić mogli obie wyłącznie wysoko postawieni Majowie. Czekoladowe mikstury tworzone były według ściśle określonych schematów, które zapisane zostały w manuskryptach określanych mianem Kodeksów.

Słodycze reklamowe wytwarzali także Aztekowie, którzy dodawali do niej między innymi płatki kwiatów oraz wanilię. Z czasem ziarna kakaowca stały się ich głównym środkiem płatniczym.

Jeśli chodzi o europejskie Słodycze reklamowe, na naszym kontynencie czekoladowe przysmaki pojawiły się w XVI wieku za sprawą Krzysztofa Kolumba. Niestety, początkowo mieszkańcy Europy nie podzielali charakterystycznej dla Majów fascynacji czekoladą. Związane było to zapewne z cierpkim i gorzkim smakiem owoców kakaowca. Wywodzącym się z Hiszpanii cukiernikom udało się jednak okryć, że po dodaniu cukru, cynamonu czy anyżu, czekolada zaczyna nabierać słodkiego smaku. W XIX wieku stworzono pierwsze kakao pitne, tabliczkę czekolady zbliżoną do tej, którą zajadamy się obecnie, czekoladę mleczną oraz wersję z dodatkiem migdałów i bakalii. Obecnie produkt ten dostępny w rozmaitych, nierzadko nietypowych smakach. Zalicza się do nich między innymi czekoladę z dodatkiem soli gruboziarnistej czy chili.